vé fondy v SR sú priamo ovplyvňované vývojom na svetových trhoch, pretože ich majetok sa skladá z akcií a dlhopisov. Zmeny cien akciových titulov ovplyvnia vývoj hodnoty majetku fondu, a tým aj hodnotu jedného podielu.
Na slovenskom trhu má investor na výber z vyše stovky otvorených podielových fondov. Takmer všetci členovia Asociácie správcovských spoločností majú vo svojej ponuke fondy tak s akciami, ako aj s dlhopismi v jeho portfóliu. Klient si tak môže rozložiť riziko z investície. Rozumné rozloženie úspor ocenili klienti v situáciách, keď akciové trhy prudko klesali. Vývoj hodnoty podielov sa odrážal aj na predajnosti podielových listov, keď klienti presúvali svoje prostriedky medzi fondmi, čím ovplyvňovali výšku svojich výnosov.
Najrozkolísanejšiu hodnotu podielu majú technologické fondy, najmenej citlivé na vývoj na akciových trhoch sú fondy peňažného trhu. Kým sa peňažné fondy z týždňa na týždeň mierne zhodnocovali, technologické fondy menili výkonnosť každý deň. Ako pre HN uviedol Vladimír Gešperík, portfóliový manažér J&T Asset Management, najefektívnejším spôsobom ochrany akciových portfólií je zvýšenie podielu peňažných prostriedkov v jednotlivých fondov až k maximálne možnej hranici. Ako ďalej povedal, portfólioví manažéri J&T AM už koncom roka 2000 úspešne predikovali koniec býčej nálady na svetových akciových trhoch . Portfóliá jednotlivých fondov boli od jesene 2000 zostavované maximálne defenzívne v rámci danej investičnej stratégie. Možné straty vyplávajúce z poklesov niektorých titulov na trhu sa obchádzajú nákupom menej rizikových akcií. Dôležitým prvkom celého procesu znižovania rizikovosti je znižovanie podielu akcií spoločnosti takzvaného technologického sektora v portfóliách jednotlivých fondov. Preferovanými zo strany správcovských spoločností J&T AM, IAM a VÚB AM boli akcie farmaceutických spoločností (napr. Johnson & Johnson, Pfizer), finančných inštitúcií (Barclays, Wells Fargo, Bank of America), ropných spoločností (Totalfina Elf), spoločností základných materiálov (Georgia Pacific, Eastman Chemical, Du Pont) a spoločností orientovaných na spotrebiteľov (napr. Coca-Cola, Generals Motors, American Espress, Kimberly-Clark, Estee Lauder, Heineken). Ekonomický vývoj v USA sa najmenej dotkol práve malých spotrebiteľov, ktorí naďalej zvyšujú svoju spotrebu.
K ďalším možnostiam diverzifikácie portfólia bolo znižovanie podielu amerických akcií. Napriek poklesom cien amerických akcií považujú viacerí analytici ich ceny stále za nadhodnotené. „Zvyšovaním podielu investícií z Európy a Japonska sa podarilo korigovať vývoj trhu, čo spolu s časovaním trhu prináša výsledky práve v tomto období,“ pripomína Gabriel Hinzeller, podpredseda Predstavenstva VÚB Asset Management. Pri nákupe podielov akciových fondov aj naďalej odporúča klientom realizovať nákupy niekoľkokrát, čím sa dosiahne lepšia priemerná hodnota nakúpených podielov ako pri jednorazovom nákupe.
Všetci predstavitelia správcovských spoločností sa zhodli v tom, že budúci vývoj na akciových trhoch ovplyvní niekoľko faktorov. Medzi hlavné faktory zaradili výsledok boja proti terorizmu a možné ďalšie účtovné škandály amerických spoločností. Zotavovanie akciových trhov by malo byť postupné a veľmi opatrné. V optimálnom prípade by sme sa prvých efektov mohli dočkať už koncom roka.
Pavel Škriniar, Hospodárske noviny