Ľudia sa pre vklady v cudzej mene rozhodujú napriek tomu, že im ponúkajú nižšie úročenie. Hoci rastie podiel tých, čo devízové účty potrebujú kvôli práci v zahraničí alebo cestovaniu, hlavným motívom ich založenia sú stále obavy z budúceho vývoja kurzu koruny. Podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu napríklad majiteľ mesačného vkladu v cudzej mene príde ročne o tri až päť percent úrokov, ktoré by zarobil na korunovom účte. „Sporenie v devízach má význam vtedy, ak sa klient obáva znehodnotenia kurzu slovenskej koruny, ktoré by malo byť väčšie ako strata z nižších úrokov,“ hovorí Prega.
Vybrať si menu pre devízový účet tak, aby to nebolo nevýhodné, je zložité. „Odhadnúť vývoj kurzov hlavných svetových mien je ťažké aj pre popredné investičné spoločnosti, nehovoriac o bežných klientoch komerčných bánk,“ povedal Prega. Pri rozhodnutí, v ktorej konkrétnej cudzej mene sporiť, treba podľa neho pritom zohľadniť výšku úrokov a očakávaný pohyb kurzu danej meny. Za najvýhodnejšiu alternatívu považuje euro. „Je to kompromisné riešenie. Z pohľadu koruny kolíše najmenej a zároveň stále poskytuje ochranu voči znehodnoteniu kurzu koruny,“ tvrdí Prega.
Na obdobie najbližších rokov však analytik zo Slávie Capital Pavol Ondriska odporúča sporiť v korunách. „Ak bude výsledkom volieb vláda prijateľná pre zahraničie a ochotná pokračovať v reformách, koruna by sa po voľbách mala voči euru postupne zhodnocovať,“ povedal Ondriska.
Najprominentnejší ekonómovia sa dnes zaoberajú otázkou, či dolár stráca pozíciu svetovej menovej jednotky definitívne. Zdá sa však, že Slováci na oslabenie dolára zatiaľ nereagujú. Podľa Pregu bude jeho podiel na devízových vkladoch klesať na úkor eura. Dôvodom bude predpokladaný vstup Slovenska do Európskej únie.
Jana Brondošová, SME, 1.8.2002 (krátené)