Za obdobie 1. polroka 2002 dosiahli celkové čisté predaje (rozdiel medzi sumou za vydané a vrátené podiely) všetkých otvorených podielových fondov (OPF) v SR hodnotu 2,48 mld. Sk. Domáce správcovské spoločnosti si ukrojili z tohto koláča viac ako 72 %, pričom najviac sa darilo spoločnosti Sporo Asset Management s hodnotou čistých predajov ich OPF na úrovni 850,2 mil. Sk a spoločnosti VÚB Asset Management, ktorej pribudlo formou čistých predajov 617,5 mil. Sk.
Priemerné týždenné čisté predaje všetkých OPF vo výške 95,2 mil. Sk sú takmer o 60 % vyššie, ako za obdobie predchádzajúceho roka. Celková čistá hodnota aktív OPF domácich správcovských spoločností dosiahla ku koncu polroka už hodnotu 8,07 mld. Sk, do zahraničných OPF investovali slovenskí investori ďalších 2,15 mld. Sk. Celkovo je teda v OPF členských spoločností ASS alokovaných 10,22 mld. Sk úspor domácich investorov.
Na čele rebríčka správcovských spoločností podľa hodnoty spravovaných aktív v otvorených podielových fondoch je spoločnosť Tatra Asset Management (3,057 mld. Sk), nasledovaná spoločnosťou PRVÁ PENZIJNÁ (2,118 mld. Sk, v uzavretých podielových fondoch má však táto spoločnosť ďalších 1,7 mld. Sk). K doterajším lídrom trhu sa začínajú míľovými krokmi približovať spoločnosti VÚB Asset Management (978 mil. Sk) a Sporo Asset Management (963 mil. Sk). Na ďalších miestach pomyselného rebríčka sú spoločnosti AMSLICO AIG Funds (378 mil. Sk), Istro Asset Management (272 mil. Sk), J&T Asset Management (247 mil. Sk) a Investičná a Dôchodková správcovská spoločnosť (54 mil. Sk).
Najúspešnejšou značkou OPF na slovenskom trhu sú fondy WIOF, ktoré zaznamenali od začiatku ich predaja v SR celkové čisté predaje 880 mil. Sk. Nasledujú fondy Veritas (395 mil. Sk), KBC (310 mil. Sk), Capital Invest (260 mil. Sk), Volksbanken (201 mil. Sk), Pioneer (67 mil. Sk), Invesco (32 mil. Sk) a ŽB-Trust (180 tis. Sk).
Najväčšej popularite sa za obdobie 1. polroka 2002 tešili peňažné OPF, ktorých celkové čisté predaje dosiahli hodnotu 982 mil. Sk. Obľúbené však boli aj dlhopisové OPF s čistými predajmi 638 mil. Sk. Tieto dve kategórie fondov pritiahli viac ako 2/3 celkových investícií do OPF a vzhľadom na ich konzervatívny charakter, ktorý je našim investorom najbližší, budú s veľkou pravdepodobnosťou dominovať aj v nasledujúcom období. Najmenší záujem je zatiaľ o fondy fondov, ktoré investujú výhradne do podielových listov iných fondov. Fondy fondov zatiaľ slovenská legislatíva neumožňuje vytvárať, sú však na našom trhu prítomné prostredníctvom zastúpení zahraničných správcovských spoločností.
Výkonnosť OPF sa pre jednotlivé kategórie značne líši. Už tradične sa darí najmä domácim korunovým peňažným a dlhopisovým fondom s takmer rovnakým priemerným zhodnotením na úrovni 2,6 % (5,2 % p.a. – prepočítaná ročná miera), zatiaľ čo výkonnosť akciových a zmiešaných fondov nepriaznivo poznačila všeobecná nedôvera investorov k akciovým titulom a priemerný pokles hodnoty v týchto kategóriách fondov dosiahol 19 % (akciové fondy), resp. 5 % (zmiešané fondy).
Peter Goceliak