Svetové akciové trhy sa ešte ani pomaly nezotavili z minuloročných prepadov a už čelia ďalším prekážkam. Ich rast zastavil obrovský škandál okolo firmy Enron, čo narušilo očakávaný pozitívny burzový sentiment. Ako ďalšia sa pridala spoločnosť WorldCom, ktorej účtovníctvo sa postaralo o najväčšiu defraudáciu v histórii. Tieto udalosti veľmi nepriaznivo pôsobia na dôveru investorov, ktorí sú náchylní prudko reagovať na každú negatívnu správu týkajúcu sa účtovníckych praktík.
Pre nervozitu sa americké trhy s akciami prepadli až na úrovne spred októbra 1998. Z čoho pramení neistota investorov? Najmä z obáv o úroveň ziskov korporácií v tomto roku a ďalších účtovných škandálov. Vrásky spôsobuje aj nestabilná politická situácia na Blízkom a Strednom východe. Ani vývoj na európskych akciových trhoch nie je iný, keďže kopíruje trendy v USA. Akciové indexy dosahujú čoraz nižšie úrovne. Hoci sa zdalo, že európske spoločnosti budú ušetrené podozrení z nekalých účtovníckych praktík, relatívne pokojnú hladinu rozvírili správy o nezrovnalostiach vo výkazoch americko-francúzskeho mediálneho gigantu Vivendi Universal.
Trhy zareagovali prakticky okamžite. Hoci akcie Vivendi ešte v pondelok 1.júla vzrástli o vyše deväť percent, na druhý deň sa prepadli až o 25 %. Vedenie spoločnosti sa však bráni obvineniam z defraudácie. Vzniknuté rozdiely vysvetľujú prechodom na americké účtovnícke štandardy. To potvrdzuje existenciu obrovskej nervozity na trhu, ako aj vysokú averziu investorov k riziku. Pri akejkoľvek negatívnej správe opúšťajú trh. Obchodovanie s niektorými akciovými titulmi sa podobá väčšmi panike ako reálnemu ohodnoteniu spoločnosti. Prudký pokles akciových trhov v takom krátkom časovom období však spôsobil precenenie hodnoty mnohých akciových titulov, ktoré sa stávajú lacnými a výhodnými nákupmi. Aj keď údaje z americkej ekonomiky poukazujú na možný obrať na trhu, pretrvávajúce obavy investorov konzervujú jeho stagnáciu. Prípadné zlepšenie hospodárenia veľkých spoločností v treťom štvrťroku by však pri súčasných nízkych cenách mohlo vytvoriť priestor na silný rast koncom roka.
Gabriel Hinzeller, VÚB Asset Management(PROFIT č.28)
Radi uverejníme aj Váš názor na túto stále aktuálnu problematiku